Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Wyprawa badawcza GB Kriepost - 08 Przemyski RU (kwiecień 2014)

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
IMG 2779

W dniach 23-28.04.2014 miała miejsce wyprawa badawcza GB Kriepost w rejon 08 Przemyskiego RU.
 

W akcji wzięli udział: Anna Świtalska, Dariusz Nurzyński, Jan Kułak, Marcin Kozdrój, Łukasz Kozdrój

Gościnnie wsparli nas młodzi adepci mołotków: Kestutis Jankus (Litwa), Przemysław Mazek
Wróciliśmy po latach do najtrudniejszego ze wszystkich RU. Najtrudniejszego, bo znakomita większość schronów tego RU została zniszczona i obrócona w ruinę najpierw przez Niemców, a potem także przez Rosjan.
Dzięki doświadczeniu zebranemu w czasie ostatnich kilkunastu lat działalności udało się nam zidentyfikować 95 % schronów Przemyskiego RU. Nie było łatwo, czasem krążyliśmy po ruinie danego schronu po kilkadziesiąt minut by w końcu znaleźć te mało znaczące z pozoru detale, które powoliły nam ze 100% dokładnością zidentyfikować schron jako np APK-7-L.

Mieliśmy niewiele czasu i bardzo dużo pracy. Do identyfikacji były schrony od Kamienia Leskiego aż po Medykę i dzięki bardzo dobrej organizacji oraz zaangażowaniu grupy udało się cel zrealizować. Dość powiedzieć, że chwilami mieliśmy trzy zespoły działające w tym samym czasie w terenie, przy czym jeden z nich był lotnym rowerowym zwiadem badającym schrony pozycji polowych pomiędzy Tyrawą Wołowską a Bachowem.
Z ciekawostek udało się namierzyć nowy schron na terenie PO Medyka po stronie ukraińskiej oraz z bardzo trudnej ruiny schronu na terenie PO Siedliska zidentyfikować nowy typ schronu do ognia bocznego (OPPK), któż dotychczas wystąpił tylko raz na terenie Ukrainy.
 
Skorzystaliśmy także z okazji by zwiedzić forty austriackiej Twierdzy Przemyśl, zwłaszcza, że schrony Lini i Mołotowa zlokalizowane były w niedalekiej odległości lub wręcz na terenie pierwszowojenyych umocnień.
 
Wyniki badań stopniowo będą pojawiać się na naszej mapie (obecnie całkowicie wprowadzono do bazy PO Medyka).

{gallery slider=boxplus.transition animation=3000 width=500 height=400}fotki/2014przemysl{/gallery}