Nasza nowa publikacja o Osowieckim RU już dostępna!
Wszystkich bunkrołazików z radością informujemy, że światło dzienne ujrzała nasza książka poświęcona schronom Linii Mołotowa na terenie powiatu grajewskiego. Książka powstała na podstawie badań GB Kriepost dzięki wsparciu firmy Eko-Dom Sp. z o.o oraz we współpracy z Grajewską Izbą Historyczną.
Dla szukających nowości zdradzę, że jako pierwsi kompleksowo opisujemy schrony Linii Mołotowa połączone komunikacją podziemną. Czytelnicy książki będą mogli dodatkowo odczuć niemal namacalnie przejście poterną - w książce zawarte są QR Kody kierujące do zawartości rozszerzonej (filmy, dodatkowe zdjęcia , trasy).
Oczywiście to tylko część niespodzianek - nowości jest dużo więcej.
Miłej lektury i owocnego, bezpiecznego zwiedzania!
Książka jest już dostępna do kupienia na stronie księgarni: https://www.ksiazkizpasja.pl/66-osowiecki-rejon-umocniony-czesc-polnocna-id-225
Powstały w latach 1940–1941 na zachodnich rubieżach Związku Radzieckiego system umocnień należał do największych w historii. Współcześnie jest on mało znany i słabo zbadany. Grupa Badawcza “Kriepost” od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem stanu zachowania schronów bojowych “Linii Mołotowa” oraz popularyzacją wiedzy na ich temat.
Książka zawiera szczegółowy opis trzynastu radzieckich punktów oporu północnej części 66 Osowieckiego Rejonu Umocnionego, położonych w rejonie Osowca i Szczuczyna, w północno-wschodniej Polsce. Ponadto autorzy zajęli się problematyką umocnień polowych, wojskowymi kolejkami wąskotorowymi, oraz unikalną, zastosowaną tylko na tym obszarze, podziemną komunikacją pomiędzy schronami. We wstępnych rozdziałach zawarto zarys historii “Linii Mołotowa” i przebiegu działań wojennych na omawianym terenie.
Tekst uzupełniono obszernym materiałem statystycznym, ilustracyjnym, kartograficznym i multimedialnym.
Mamy nadzieję, że nasza książka ułatwi Czytelnikom zwiedzanie i przybliży historię tych ciekawych fortyfikacji.
Rafał Bujko
Łukasz Kozdrój
Marcin Kozdrój
Anna Świtalska
{gallery}publikacje/osowieckiRU-kriepost{/gallery}
Zdjęcia dołączone do niniejszego posta autorstwa Toma sza Dudzińskiego, GIH - Grajewo.