Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Akcja inwentaryzacyjna - Osowiecki i Zambrowski RU - jesień 2016

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 21-27 października 2016 r. odbyła się kolejna wyprawa badawcza Grupy Badawczej "Kriepost". Wzięli w niej udział dwaj członkowie Grupy Badawczej "Krapiwa" - "Pokrzywa" z Białorusi (Исследовательская группа "Крапiва"). Wadzim i Witalij są autorami książek na temat fortyfikacji Linii Mołotowa oraz innych umocnień, znajdujących się w ich kraju. Zależało im na poznaniu pozostałości systemu obronnego ZSRR na teren ie Polski. Innym międzynarodowym akcentem było przybycie litewskiego przedstawiciela naszej grupy - Kestutisa. Przyjęliśmy go szczególnie ciepło, jako że nasz dzielny kolega przybył ze swojej jednostki wojskowej - w pełnym umundurowaniu i z przeziębieniem.

 

Ponieważ plany "Krieposti" i kolegów z Białorusi były trochę rozbieżne, nasza wyprawa przebiegała dwutorowo. Nasz delegat przez tydzień pokazywał gościom fortyfikacje Linii Mołotowa na Brzeskim, Zambrowskim i Grodzeńskim Rejonach Umocnionych. Udało się zwiedzić wiele ciekawych odcinków obrony i interesujących schronów. Nie mogło zabraknąć krótkiego przeglądu fortyfikacji polskich i niemieckich w okolicy Nowogrodu. Poświęcono też kilka chwil dla fortów Osowca, Piątnicy i Brześcia.

Wspólna wyprawa była okazją do zaprzyjaźnienia się, wymiany poglądów, podpatrzenia metod pracy. Mamy nadzieję, że zaowocuje to dalszą współpracą.

Od piątku do poniedziałku do naszej bazy w Dobrymlesie nad Pisą przybyła reszta ekipy. Razem z rodzinami i sympatykami zebrało się 15 osób. W tak mocnym składzie przeprowadzono pomiary kilku schronów, w tym potern, łączących obiekty bojowe Osowieckiego RU. Następnie uzupełniono dane o PO Prosienica (Zambrowski RU). W związku z budową w tym miejscu drogi szybkiego ruchu może dojść do zniszczenia kilku obiektów. Dotyczy to między innymi półkaponiery PR-07 i schronu do ognia czołowego PR-08. Znajdują się one na terenie nowopowstałej kopalni kruszywa w okolicy wsi Guty-Bujno. Zostały mocno podkopane, co grozi ich przewróceniem.

Wieczory spędziliśmy na aktualizacji danych w naszej komputerowej bazie i gorączkowych dyskusjach na wszelkie możliwe tematy. Były grille i ogniska, rozmowy o historii i współczesności, ustalanie planów na przyszłość. Pogoda dopisała, piękne podlaskie i mazowieckie ziemie pomogły spędzić przyjemnie czas, w wyjątkowo zacnym towarzystwie.

{gallery slider=boxplus.transition animation=3000 width=800 height=600}fotki/2016.10.osowiecki{/gallery}