Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Akcja inwentaryzacyjna Brzeski RU (kwiecień 2015)

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

IMG 20150412 133733544

W dniach 11-13 kwietnia odbyła się wiosenna akcja inwentaryzacyjna GB Kriepost na Brzeskim Rejonie Umocnionym. Teren ten już kilkakrotnie był obiektem naszych działań, więc tym razem akcja miała bardziej charakter uzupełniający. Istotnym elementem spotkania było oficjalne przyjęcie w nasze szeregi nowego kolegi z Litwy - Kestutisa Jankus, który już od jakiegoś czasu bardzo owocnie współpracował z GB Kriepost.

P4116294Wyjątkowo, mimo krótkiej akcji udało się skupić niemalże komplet naszej grupy. Część ekipy zajęła się uzupełnieniem pomiarów schronów, część przeczesywała teren w poszukiwaniu nowych znalezisk, a część po prostu okupowała bazę, bo niestety nie wszystkim zdrowie pozwoliło na ganianie w terenie.

W przy wykorzystaniu map rzeźby terenu ustaliliśmy pozycje nieodkrytych dotąd wykopów pod schrony, jak również betonowo-drewnianych schronów polowych, których ruiny przetrwały do dziś. Były to konstrukcje z pali drewnianych z obsypem ziemnym, jedynie ściana czołowa ze strzelnicą była wymurowana z użyciem całych kamieni zbieranych na miejscu. Największe skupisko takich schronów odnaleźliśmy w rejonie Niemirowa, gdzie również znajdują się dość nietypowe schrony polowe całościowo wymurowane jedynie z lokalnych kamieni ze stropem wzmocnionym szynami.

P4116243Czujne oko naszego zwiadu pozwoliło również na odkrycie schronu obserwacyjnego w punkcie oporu Zajęczniki, zlokalizowanego na prywatnej posesji i zaadoptowanego na piwnicę.

W punkcie oporu Moszczona Królewska udało się uzupełnić naszą mapę o pozycję kilku wykopów pod schrony, schronów drewniano-betonowych, jak również całkiem przypadkowo natrafiliśmy na niezlokalizowany dotąd schron typu PPK(m), bliźniaczy do wcześniej zinwentaryzowanego obiektu 62-MK-11, zlokalizowany niejako w lustrzanym odbiciu do niego.

Wyjazd ten został urozmaicony niespodziewaną akcją poszukiwawczą, zrealizowaną w późnych godzinach wieczornych w lesie tuż pod granicą, gdzie po ciężkim dniu pracy zaginął tablet Snuffera, pozostawiony nieopatrznie na dachu Nivy. Na szczęście równie sprawnie jak szukanie betonu, zostało zrealizowane także szukanie tabletu, który cały i zdrowy wrócił do właściciela.

W trakcie naszych działań towarzyszyli nam reporterzy z Radia Białystok. Dzięki ich pracy już niedługo będzie można usłyszeć także reportaż o naszej pracy w ww. radiu.

{gallery slider=boxplus.transition animation=3000 width=800 height=600}fotki/2015.04.BrzeskiRU{/gallery}