Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Aktualności

Kontynuacja prac inwentaryzacyjnych na Brzeskim RU

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniach 23-25.10.2020 ekipa Grupy Badawczej Kriepost (w składzie: Anna Świtalska – „AnnS”, Janek Kułak – „Dziadek” i Piotr Tymiński – „Snuffer”) udała się na Brzeski Rejon Umocniony w celu uściślenia położenia znanych nam już obiektów rozległego zaplecza budowlanego w rejonie PO Szerszenie. Tym razem spędziliśmy na miejscu więcej czasu, poświęcając go na dokładne mapowanie pozostałości obiektów, rozmowy z miejscowymi mieszkańcami i analizę terenu. Efektem było oznaczenie lokalizacji kruszarni kamienia oraz odsłonięcie pięknego fundamentu (najprawdopodobniej pod generator).

Okoliczną ciekawostką, świadczącą o rozległości zaplecza i ilości nagromadzonych materiałów jest fakt, iż po ucieczce Armii Czerwonej bazalt, szyny i elementy metalowe zostały wykorzystane przez miejscową ludność do budowy solidnych ziemianek. Dużą ziemiankę, będącą przeglądem wszelkich dostępnych i „zagospodarowanych” na miejscu surowców, można tam oglądać do dziś.

Ponadto dokładniejsze zbadanie lasu na pn-zach od linii kolejowej Czeremcha-Nurzec-Siemiatycze na wysokości zaplecza budowlanego umożliwiła oznaczenie kolejnych pozostałości po schronie polowym (62-SZ-B2), flankującym tę ważną wówczas magistralę zaopatrzeniową, prowadzącą z głównych składów i warsztatów w Czeremsze.
Dostępne niemieckie mater iały archiwalne (meldunki i zdjęcia lotnicze) potwierdzają, iż w rejonie pomiędzy punktami oporu Anusin i Słochy Annopolskie wybudowano oraz rozpoczęto budowę schronów w ramach polowego punktu oporu. Nie można rzecz jasna oczekiwać, iż po latach pozostałości po tego typu obiektach będą zachowane, niemniej korzystając ze sposobności zbadaliśmy las na odcinku Anusin – Turna Duża, weryfikując kilka wytypowanych lokalizacji. Wysiłek się opłacił – odnaleźliśmy ruiny schronu betonowo-drewnianego (62-TUP-01) oraz oznaczyliśmy dwa zachowane wykopy pod schrony polowe o czytelnych azymutach ognia. Planowane schrony, oznaczone na naszej mapie jako 62-TUP-02 i 62-TUP-03, miały pilnować drogi z Siemiatycz na Turnę Dużą, prowadzącej w kierunku granicznego Bugu.

Przy okazji pobytu w rejonie poświęciliśmy sporo czasu na „odkrzaczanie” i uzupełniliśmy materiał zdjęciowy celem uwiecznienia szczegółów schronów w kilku punktach oporu, zwykle niedostępnych pod zasłoną gęstej roślinności. W planach dalsza weryfikacja położenia schronów polowych w kierunku granicy białoruskiej w oparciu o archiwalne meldunki i raporty.

Drugi numer "Szlakiem Linii Mołotowa"

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Drugi numer naszego biuletynu "Szlakiem Linii Mołotowa" jest gotowy do pobrania!
Życzymy miłej lektury! Po publikacji pierwszego numeru trochę musieliście zaczekać na numer drugi. Koronawirus dał się nam we znaki (jesteśmy zdrowi ale jakoś przybyło nam zajęć w ten trudny czas) i proces przygotowania wydania się nieco przedłużył. Ale oto i jest!

W numerze 2/2020 znajdziecie prawie 70 stron artykułów związanych z umocnieniami tzw "Linii Mołotowa":

  • Aktualności
  • Wędrówka schronu obserwacyjnego 64-JK-02
  • Tabliczki znamionowe pancerzy zestawu NPS-3
  • Ciąg dalszy historii schronu 68-HM-01
  • Raport bojowy o przeprawie pułku przez Bug i o bojach o Mielnik, Mętną, Adamowo, Wysokie Litewskie - 22.6.41r
  • Specjalistyczne oświetlenie wykorzystywane w badaniach obiektów fortyfikacyjnych

Nasz biuletyn jest dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej (PDF, EPUB, MOBI) i można go pobierać za darmo z naszej strony www:
https://kriepost.org/…/3-biuletyn-gb-kriepost-numer-2-2020.…

Pobierajcie, linkujcie, udostępniajcie na swoich stronach! Pobrane pliki można dystrybuować i rozpowszechniać bezpłatnie, jednak materiały muszą być w postaci oryginalnych plików - bez możliwości ich dekompilacji, przerabiania czy cząstkowego wykorzystania.

Zapraszamy do współpracy! Jeżeli masz ciekawy związany z obszarem naszych zainteresowań materiał i chciałbyś go u nas opublikować to prosimy o kontakt z redakcją.

Akcja przesuwania schronu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniu 27.02.2020, na teren ie PO Jakać (64 Zambrowski RU), rozpoczęto przesuwanie schronu obserwacyjnego (NP). Schron (64-JK-02 na naszej mapie) znajdował się w pasie drogowym budowanej drogi szybkiego ruchu S61 (odc. Śniadowo-Łomża Płd.) i konieczne było przesunięcie go o kilkadziesiąt metrów.

Nasz reporter był na miejscu i zrobił dokładną dokumentację tego wydarzenia. Szczegółowa relacja już wkrótce w drugim numerze naszego biuletynu! Zdjęcia autorstwa Piotra Tymińskiego - Snuffera.

{gallery}fotki/jakac_przesuwanie_schronu{/gallery }

l