Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Aktualności

40 Wszechnica Biebrzańska: Dolina Biebrzy teatrem działań wojennych

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

01W dniach 24-25 listopada uczestniczyliśmy w 40-tej Wszechnicy Biebrzańskiej, tym razem odbywającej się pod hasłem: Dolina Biebrzy teatrem działań wojennych. Pierwszego dnia podczas sesji prezentacyjnej Marcin Kozdrój i Jan Kułak przedstawili tematykę Lini i Mołotowa , w szczególności ukierunkowaną na Grodzieński Rejon Umocniony i PO Trzyrzeczki. Omówiony został temat renowacji schronu bojowego na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, realizowanej przy wsparciu dyrekcji BPN.

Drugiego dnia Jan Kułak przewodniczył terenowej prezentacji schronów, która rozpoczęła się od przedstawienia odnowionego schronu 68-TR-17. Obecnie schron ten został zabezpieczony i służy jako zimowisko dla nietoperzy. Po zwiedzeniu kilku schronów przyszedł czas na integracyjne ognisko przy leśniczówce Trzyrzeczki.

Czytaj więcej: 40 Wszechnica Biebrzańska: Dolina Biebrzy teatrem działań wojennych

Akcja inwentaryzacyjna na Szawelskim i Kowieńskim RU 04-10.11.2012

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniach 04-10.11.2012 GB Kriepost prowadziła prace inwentaryzacyjne na 42 Szawelskim rejonie Umocnionym (w rejonie m. Jurbarka) oraz na 44 Kowieńskim Rejonie Umocnionym (rejon m. Szaki). Była to kontynuacja badań rozpoczętych w 2011 roku w rejonie Taurogów.

W rejonie Jurbarka (lit. Jurbarkas), położonego pięknie nad Niemnem, przechodzi umowna granica między 42 i 44 Rejonem Umocnionym.

Efektem listopadowych działań było odnalezien ie oraz ścisłe oznaczenie 22 schronów bojowych; przeprowadzono także prace pomiarowe i sporządzono dokumentację foto. W rejonie pozostały jeszcze trzy obiekty, których nie zdołaliśmy dokładnie pomierzyć ze względu na niezwykle wysoki poziom wody w lasach (czytaj = do pasa). Co prawda zdarzało nam się już używać pontonów aby dostać się do niektórych schronów na południu Litwy, ale nie sądziliśmy, iż mogą się przydać w lasach. Tak więc, niestety, tym razem pojechaliśmy bez środków przeprawowych.

Czytaj więcej: Akcja inwentaryzacyjna na Szawelskim i Kowieńskim RU 04-10.11.2012

Akcja inwentaryzacyjna na Rawsko-Ruskim Rejonie Umocnionym

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

DSC04098Wiosną 2012 siły Grupy Badawczej Kriepost zostały skierowane na Rawsko-Ruski Rejon Umocniony.

Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia. Przez pierwsze trzy dni towarzyszył nam Vołodia z Ukrainy, który wspierał nasze działania w oparciu o archiwalne materiały. Jego niezwykle obszerna relacja znajduje się na forum Relicfinder. Pierwszego dnia popołudniu od razu ruszyliśmy w teren, mimo dalekiej podróży niektórych członków ekipy (paradoksalnie Vołodia mimo, że z zagranicy miał najbliżej Wink). Najbliżej bazy znajdującej się w Horyńcu był PO Podemszczyzna (przez niektórych nazywany Nowe Brusno), więc ten punkt poszedł na pierwszy ogień. Jednak z powodu późnej pory nie wszystkie schrony udało nam się opisać. W tym punkcie oporu dość czesto natrafialiśmy na nietypowe rozwiązania spowodowane podmokłym terenem tj. betonowe wanny przed wejściem do schronu lub wręcz dookoła całego schronu, wyjścia ewakuacyjne na poziomie głównej kondygnacji domurowane jako oddzielny korytarz, czy też prowadzące wprost do przelotni.

Czytaj więcej: Akcja inwentaryzacyjna na Rawsko-Ruskim Rejonie Umocnionym