Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Aktualności

Konkurs z Opencaching Polska!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że wraz z Opencaching Polska - największym niekomercyjnym serwisem geocachingowym oraz z fundatorem nagród Książki z pasją, zorganizowaliśmy wakacyjny konkurs, w którym możecie zdobyć nasze książki.
13 rocznica powstania serwisu opencaching.pl to wspaniała okazja do rozpoczęcia przygody z geocachingiem. Dzięki 40.000 ukrytym w terenie skrzynkom możecie odwiedzić m.in. setki miejsc związanych z historią, pomnikami architektury militarnej i, oczywiście, Linią Mołotowa.

Informację o zasadach konkursu znajdziecie na profilu Opencaching Polska - https://www.facebook.com/OpencachingPL/

Powodzenia w terenie!

Pełen regulamin konkursu wakacyjnego znajduje się na forum opencaching.pl - https://forum.opencaching.pl/viewtopic.php...

Fortyfikacje łuku białostockiego 1940 - 1941

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Nowa książka naszego autorstwa poświęcona "Linii Mołotowa" jest już dostępna!

Zamówienia można składać używając poniższego linku, wysyłki rozpoczną się od 6 maja 2019.

https://www.ksiazkizpasja.pl/fortyfikacje-luku-bialostockiego-1940-1941...

Po premierze poprzedniej książki docierało do nas wiele próśb od osób zainteresowanych Linią Mołotowa, które poszukiwały informacji na temat lokalizacji obiektów w terenie i danych o poszczególnych punkach oporu. Najwięcej próśb dotyczyło Podlasia, dlatego też zdecydowaliśmy się zebrać informacje o umocnieniach Linii Mołotowa z tego terenu w jednej pozycji.

Wszystkie te miejsca odwiedziliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu lat i zebraliśmy dzięki temu unikalny zestaw danych, którymi dziś dzielimy się z czytelnikami. To, co znajdziecie w książce zostało wydeptane, wyjeżdżone, przeszukane - często po kilka razy. Czasem wracaliśmy w to samo miejsce by odszukać jeszcze jeden schron, jeszcze jeden wykop.

W trakcie badań teren owych nie dysponowaliśmy archiwalnymi planami budowy umocnień - więc naprawdę musieliśmy ich szukać w terenie. I to jest właśnie to co nas wyróżnia - nikt wcześniej w sposób zorganizowany i na taką skalę nie prowadził badań umocnień tzw. "Linii Mołotowa". Docenią to zwłaszcza Ci, którzy wiedzą, ile wysiłku kosztuje dokładne zewidencjonowanie jednego punktu oporu. Informacje zawarte w książce przydatne będą także dla badaczy i historyków - to sprawdzone dane źródłowe, które pozwolą skonfrontować rzeczywistość dokumentów archiwalnych z faktycznym stanem realizacji prac w terenie.

Nowa książka nie jest ścisłą kontynuacją poprzedniej ("66 Osowiecki Rejon Umocniony 1940-1941 - część północna") - zmieniliśmy nieco formułę, by jak najwięcej czytelników mogło dowiedzieć się o schronach w swojej ulubionej okolicy. A jednocześnie chcieliśmy w sposób uporządkowany opublikować wyniki naszych badań terenowych.

Czytelników rozpoczynających swoją przygodę z "Linią Mołotowa" zachęcamy do przeczytania pierwszej książki ("66 Osowiecki Rejon Umocniony 1940-1941 - część północna"), która z racji mniejszego opisywanego obszaru, w pewnych kwestiach mogła być bardziej szczegółowa.

Obie książki w zestawie promocyjnym można zamówić tutaj:

https://www.ksiazkizpasja.pl/linia-molotowa-komplet-id-255

 

Wyprawa badawcza na terenie 4 Strumiłowskiego Rejonu Umocnionego

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniach 12-17.04.2019 miała miejsce wyprawa badawcza na teren ie 4 Strumiłowskiego Rejonu Umocnionego. Na zaproszenie naszych kolegów z Ukrainy badaliśmy schrony bojowe Linii Mołotowa należące do tego RU. We wspólnej międzynarodowej ekipie zbadaliśmy następujące punkty oporu:

  • PO Folwark
  • PO Góra Sokal
  • PO Poturzyca
  • PO Siekiernia
  • PO Wieczorki

Pogoda dopisała, kompania również. Poniżej kilka fotografii z wyprawy.
Wielkie podziękowania dla kolegów z Ukrainy za współpracę i towarzystwo!

{gallery}fotki/ukraina2019{/gallery}